قوطی های داروی گیاهی در عطاری ها در ویترین و قفسه ها جای می گیرد. فراوانی رویكرد مردم به مصرف داروهای گیاهی از سه دهه اخیر، باعث احیای دوباره این گونه طبابت های سنتی- تجربی شده و البته از یك سال پیش در كشور با تحولات علمی، تخصصی، جایگاه داروهای گیاهی نظامندتر شده است. تشكیل ستاد گیاهان دارویی و طب ایرانی، تاسیس دانشكده طب سنتی، ایجاد درمانگاه ها و مراكز تحقیقاتی و آموزش تخصصی گروهی از پزشكان و داروسازان، نمادی از تحول و نظام مندی نسبت به جایگاه طب سنتی ایران و درمان دارو گیاهی است.
    بازار جهانی گیاهان دارویی به لحاظ مبادلات داروهای گیاهی طی سال های اخیر سیر صعودی و پررونق می پیماید. كشورمان یكی از غنی ترین كشورهای دنیا در برخورداری از گیاهان دارویی است. تاكنون 1400 گونه گیاهی طبی شناخته شده اند اما از این رقم فقط 220 گونه به صورت دارو در طب گیاهی معین شده است در حالی كه حدود 8 هزار گونه گیاه دیگر همچنان ناشناخته مانده است.
    با «دكتر عباس حاجی آخوندی» مشاور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشكی در امور طب سنتی و مكمل و صنایع گیاهان دارویی، درباره نقش و جایگاه گیاهان دارویی و طب سنتی در عرصه های درمانی، غنای گیاهان دارویی كشورمان، موقعیت نظارت بر شیوه كارسنتی- تجربی «عطاران» و لزوم آموزه و شناخت شان به دانش روز به گفت وگو نشستیم. وی ابتدا وضعیت كاربردی داروهای گیاهی و حجم مبادلات روبه افزون آن در اقتصاد جهانی را شرح می دهد:
    «وضعیت مبادلات داروهای گیاهی در دنیا متداول و رو به پیشرفت است.
    همچنان كه در سال 1994 میلادی صادرات و واردات این گونه داروها به ارزش 12.5میلیارد دلار انجام شده كه این رقم در سال 2000 به 30 میلیارد دلار افزایش یافته است. گفته می شود حجم داد و ستد داروهای گیاهی در سال 2050 به 50میلیارد دلار خواهد رسید. قابل توجه این كه پرجمعیت ترین كشور دنیا؛ چین طی دو دهه اخیر بزرگترین كشور صادركننده داروی گیاهی در جهان است و مقام اول دارد. از سوی دیگر بیش از 80درصد سلامت مردم چین وابسته به طب سنتی- گیاهی گزارش شده است. اصولاً بخش زیادی از مردم دنیا از داروهای گیاهی و طب سنتی و مكمل استفاده می كنند و هر كشوری وابسته به سنن قدیمی و متولی سلامت مردم به نام طب سنتی بوده و است. گیاهان هم در مكاتب طب مختلف سنتی و مكمل و هم مكتب طب جدید كاربرد دارند. اصولاً در كنار هر طب سنتی یك سری طب مكمل وجود دارد و طب سنتی كشورهای دیگر نیز در كشور ما مكمل نامیده می شود.»

   

بهترین داروهای گیاهی جهان

بهترین روش لاغری در دنیا

اطلاعات كامل از گیاهان داروئی

معرفی معتبرترین گیاهان داروئی


    ایران، متنوع ترین آب و هوای جهان
    در واكاوی موقعیت های ممتاز و بعضاً استثنایی كشورمان در زمینه گیاهان دارویی می توان گفت ایران در گروه كشورهای دارنده گیاهان دارویی یكی از غنی ترین ها در جهان و به لحاظ تنوع وضعیت آب و هوایی دارای بیشترین تنوع در بین كشورهای دیگر است. به حدی كه از مجموع 14 تنوع آب و هوای دنیا، سرزمین ایران برخوردار از 11تنوع آن است. شایان توجه است كه گران ترین گیاه جهان یعنی زعفران در ایران می روید.
    «دكتر حاجی آخوندی» مشاور وزیر بهداشت در پاسخ به سؤالم درباره آمار گیاهان دارویی كشور می گوید: «1400گونه گیاهی شناخته شده داریم كه اثرطبی دارند. از این تعداد، فقط 220 گونه در قالب دارو در طب جدید تعیین شده است. این داروها در داروخانه ها عرضه می شود. در نظر داشته باشیم كه بین گیاه دارویی و داروی گیاهی تفاوت است. آن كه داروست به صورت داروی گیاهی بر مبنای طب جدید ساخته شده است.» وی ادامه می دهد: «در عطاری ها گیاه دارویی فراورده شده عرضه می شود.اما این كه چه تعداد گیاه داریم، ازنظر روییدنی گیاه، دارای حدود 8هزار گونه گیاهی هستیم اما هنوز شناخته شده نیستند.»
    وی اشاره ای گذرا به درآمدزایی این نعمت خدادادی دارد و می گوید: «در زمینه گیاه دارویی اگر بتوانیم در بازار جهانی مشترك و سهم داشته باشیم باعث ایجاد ثروت، اشتغال و تولید علم می شود. درحال حاضر سهم كشورمان در این بازار بسیار كم است. باید ازنظر كمی و كیفی سهم خود را افزایش دهیم.»
   
    كاربرد فرآیندهای گیاهی در صنایع نظامی و دفاعی
    گیاهان مصرف گسترده و متنوعی در كشور می توانند داشته باشند. تولید ماده خام گیاهان برای فرآورده های دارویی، بهداشتی، آرایشی، استفاده در سموم و محصولات تقویتی برای كشاورزی، حشره كش ها، مكمل های غذایی، تنقلات، نوشابه سازی، شیرینی سازی و به عنوان شوینده های (طبیعی- گیاهی) و حتی فرآورده های گیاهی می توانند در صنایع نظامی و دفاعی مورد استفاده قرار بگیرند. همچنان كه آمریكا در جنگ با ویتنام از گیاهان (معروف به باران زرد) استفاده می كرد.
   
    عوارض شیمیایی داروهای مدرن
    مشاور وزیر بهداشت در امور طب سنتی، درباره عوارض شیمیایی داروهای صنعتی چنین می گوید: «در قانون الهی هم همه چیز عوارض دارند. هر چیزی كه طبیعی باشد سلامت بخشی آن بیش از عارضه است. بهتر است بگوییم كه داروهای گیاهی دامنه سلامت بیشتری نسبت به داروهای شیمیایی دارند و عوارض و اثرات جانبی ناخواسته آن ها كمتر است. اما شیمیایی، عوارض جانبی بیشتری دارد. از درختی به نام «سرخدار» داروی «تاكسول» شناخته شده و ضد سرطان به دست می آید ولی مانند همه داروهای ضد سرطان، مصرف بی رویه آن ایجاد مسمومیت سلولی می كند. لذا باید میزان مصرف مناسب برای سلامتی را شناسایی و آن مقدار مصرف را همیشه رعایت كنیم.»
   
    لزوم آموزش عطاران
    در خصوص نظارت بر كاركرد عطاری ها و فروشندگان گیاهان دارویی كه به صورت سنتی دستی در گیاه درمانی دارند از مشاور وزیر بهداشت در صنایع گیاهان دارویی، می پرسم. وی با بیان این كه در بازار بزرگ گیاهان دارویی، عطاری ها بخش بزرگی در ایران وابسته به وزارت بازرگانی هستند، می افزاید: «عطاری ها نیازمند یك دوره كارورزی و آموزش هستند كه سطح كاری شان را به لحاظ علمی و استانداردهای مورد قبول بهداشتی بالاببرند.»
   
    34 كارخانه تولید گیاهان دارویی
    در ایران تقریبا 34 كارخانه تولید گیاهان دارویی فعال هستند، از این تعداد 16 كارخانه فقط در بخش دارویی فعالند. بقیه هم داروی گیاهی و هم داروی شیمیایی تولید می كنند.
    یك دكتر پژوهشگر امور داروهای گیاهی، احیای رویكرد مصرف گیاهان دارویی پس از سال ها ركود و بی رونقی را از سه دهه پیش می خواند: «طی 30 سال كار تحقیقاتی و با تاسیس داروخانه گیاهی در تهران به زعم حتی نخستین داروخانه در خاورمیانه-، طب داروی گیاهی به جایگاه اصلی و واقعی خود رسیده است. فرق كلی داروخانه با عطاری های متداول در این است كه عطاری ها داروی گیاهی فله ای (بسته بندی پلاستیكی به اوزان مختلف) می فروشند اما داروخانه گیاهی دارو های تمام بسته بندی شده كلاسیك كارخانه ای و در شرایط بهداشتی با شماره گذاری معتبر عرضه می كند. این شیوه تغییراتی به رویكرد فراگیر استفاده از داروهای گیاهی می انجامد.»
    به باور وی داروهای گیاهی داروخانه ای بدون هیچ فعل و انفعال شیمیایی هستند. تفاوت دیگر كار این گروه داروخانه ها با عطاری ها در آن است كه آن ها براساس تجربه شان فعالیت می كنند لیكن تشخیص داروخانه ای در ارائه داروی گیاهی بر پایه پژوهشی است و سعی شده، دانستنی های گیاهان قدیمی در قالب اطلاعات جدید ارائه شود.
   
    چشم انداز روشن طب ایرانی
    با تشكیل ستاد كشوری گیاهان دارویی و طب ایرانی از سال گذشته، فناوری تحقیقات تخصصی در فازهای طب سنتی و داروسازی سنتی و همچنین خیزش جهانی برای توسعه بازار گیاهان دارویی كلید زده شد. بر این مبنا، افق درخشان پایه گذاری آینده چرخه داروهای گیاهی و طبابت سنتی نقش گرفت.
    «دكتر حاجی آخوندی» در این باره توضیح می دهد: «یك سری فعالیت ها در یك سال اخیر براساس توجه شایسته دولت نهم در مورد فناوری های گیاهان دارویی و طب ایرانی با تشكیل ستاد كشوری گیاهان دارویی و طب ایرانی صورت گرفته است. مهمترین آن ها كه می تواند چشم انداز روشنی را برای آینده این رشته در ایران ایجاد كند تاسیس دانشكده طب سنتی و ایجاد درمانگاه های طب سنتی در تهران، تشكیل 10 مركز تحقیقات گیاهان دارویی در مراكز استان های مختلف و ایجاد مركز تازه تاسیس رشد داروهای گیاهی در اصفهان بوده است. در كنار این اقدامات، متخصصان و چهره های مؤثر فرهنگ ساز كشور در ارتباط با این ستاد هستند و 48 نفر پزشك و 18 نفر داروساز در دانشكده طب سنتی مشغول تحصیل تخصصی در رشته های طب سنتی و داروسازی طب سنتی شده اند.
    حاصل كار 10 مركز تحقیقاتی، یافتن فناوری های مرتبط با گیاهان دارویی بوده است.»

بهترین داروهای گیاهی جهان

بهترین روش لاغری در دنیا

اطلاعات كامل از گیاهان داروئی

معرفی معتبرترین گیاهان داروئی


    
    طرحی برای ورود جهانی گیاهان دارویی ایران
    این مقام وزارت بهداشت، همچنین از پروژه های دیگر كه راهیافت به بازار گیاهان دارویی ایران در كشورها را هدف گیری كرده است، می گوید: «به منظور توسعه بازار گیاهان دارویی ایران در دنیا با استفاده از فرصت ها و مزیت های ایران اسلامی، طرح مشتركی با پژوهشكده گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی منعقد شده است.»
   
    فرهنگ طب سنتی ایران عامل رویكرد به داروهای گیاهی
    یكی از پژوهشگران داروهای گیاهی در ادامه صحبت های خود دلیل رویكرد استفاده قشرهای مختلف مردم به مصرف داروهای گیاهی را ناشی از فرهنگ طب سنتی ایران كه مختص ایرانی است ذكر می كند.
    وی می گوید: «بر این مبنا و در نتیجه به طور روزافزون مصرف داروی گیاهی - به لحاظ نیاز درمانی- نسبت به گذشته بالاتر می رود. دكترهایی كه گرایش به طب سنتی دارویی گیاهی دارند در نسخه هاشان جدای از داروی مدرن (شیمیایی) چند قلم هم داروی گیاهی تجویز می كنند. مردم هم خود با مقایسه تاثیرات داروهای شیمیایی با داروهای گیاهی رغبت بیشتر به مصرف داروی گیاهی نشان می دهند.»
   
    موفقیت 93 درصدی طب سنتی در جهان پزشكی
    این دكتر مؤسس داروخانه گیاهی، در پایان بیان نظر و صحبت های خود با اشاره به این كه سازمان بهداشت جهانی اعلام كرده است طب جدید - در كاربردهای خود- 7 درصد موفق اما طب طبیعی (سنتی) 93 درصد موفق است، می افزاید: «ایران یكی از متنوع ترین گیاهان دارویی را در كشورهای جهان داراست كه حرف اول را در این زمینه می زند.»
   
    كنگره بین المللی گیاهان دارویی
    كنگره بین المللی گیاهان دارویی با هدف گسترش و رواج رونق فرهنگ تحقیق و پژوهش در بهار سال آینده (88) در دانشگاه آزاد گرگان برگزار خواهد شد.
    «رضا علی محسنی» رئیس دانشگاه آزاد شهرستان گرگان نیز با بیان این موضوع كه در كنگره مذكور آخرین دستاوردهای تحقیقاتی و كاربردی درباره گیاهان دارویی و طب سنتی و تبادل تجارب و دستیافت ها مطرح خواهد شد، می گوید: «آخرین پژوهش ها و یافته های علمی در خصوص گیاهان دارویی و هم اندیشی در جهت بهینه سازی گیاهان مزبور معرفی می شوند.»
    در كنگره یادشده، نتایج تحقیقات اعضای هیئت علمی، محققان دانشگاه ها، مؤسسات تحقیقاتی، پژوهشگران و دانشجویان در محورهای مختلف از جمله كاربردهای بالینی گیاهان دارویی به زراعی و به نژادی و همچنین آفات و بیماری ها و اكولوژی، بیوشیمی، فیزیولوژی، مهندسی ژنتیك، كاربردهای گیاهان دارویی در علوم پزشكی ارائه و مورد بررسی قرار می گیرد.

 

بهترین داروهای گیاهی جهان

بهترین روش لاغری در دنیا

اطلاعات كامل از گیاهان داروئی

معرفی معتبرترین گیاهان داروئی