متخصصان روانشناسى و روانپزشكان تعاریف گوناگونى را از بیماری وسواس ارائه داده‌اند. این بیمارى كه حدود 2 تا 3 درصد از جمعیت هر كشور را گرفتار خود مى‌كند شامل فكر، احساس یا تصورات عود كننده و مزاحم براى شخص است كه در او ایجاد اضطراب مى‌كند. در نتیجه فرد برای رهایی از این اضطراب رفتارى را برخلاف میل و خواسته‌اش انجام می‌دهد. مثلاً یك ظرف را چندین بار می‌شوید اما باز هم تصور می‌كند هنوز تمیز نشده است اگر چه اكثر بیماران به بیمارگونه‌بودن رفتارشان آگاهى دارند ولى قادر به رهاشدن از آن نیستند.

درمان موجود اختلال وسواس درمان دارویی است كه توسط روانپزشكان تجویز می‌شود. به گفته برخی از آنها درمان آن مانند بیماری دیابت و فشار خون كه فرد مدت‌ها باید دارو و قرص مصرف كند طول می‌كشد. اخیراً انجمنی به نام انجمن شفای وسواس ادعایی برای درمان این عارضه داشته است و ادعا كرده است كه بدون استفاده از دارو و یادآوری مرگ می‌تواند این بیماری را درمان كند كه البته وزارت بهداشت این روش را غیر علمی و مردود اعلام كرد و فعالیت این شركت را دخالت در امور پزشكی خواند و اعلام كرد كه فعالیت این انجمن غیر قانونی است.

* 50 درصد بیماران مبتلا به وسواس با درمان دارویی بهبود می‌یابند

فربد فدایی، مدیر گروه روانپزشكی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی می‌گوید: وسواس یك اختلال روانی است كه به دو صورت فكری و عملی وجود دارد. در نوع فكری افكار ناخوشایند و تكرارشونده‌ای مرتباً ذهن بیمار را مورد تهاجم قرار می‌دهد و بیمار نمی‌تواند این افكار را از ذهن خارج كند و در مورد وسواس‌های عملی هم نوعی اجبار در انجام كارهایی كه خود فرد هم می‌داند بی‌معنی است وجود دارد.

وی می‌افزاید: علت وسواس عموماً مسائل ژنتیك است كه اشكالاتی در كار‌كردهای مغز ایجاد می‌شود. برخی از میانجی‌های شیمیایی از جمله سروتونین دچار اشكال می‌شوند و برای درمان آن هم باید ابتدا بررسی دقیق كرد كه آیا وسواس یك نشانه است یا یك بیماری مستقل است. چرا كه خیلی اوقات وسواس می‌تواند زمینه‌ساز بیماری دیگر روانپزشكی مانند اسكیزوفرنی باشد.

فدایی تصریح می‌كند: درمان وسواس در درجه اول با داروهایی است كه بر روی سروتونین تأثیر می‌گذارد كه حدود 50 درصد بیماران مبتلا به وسواس از این طریق بهبودی كامل می‌یابند.30 درصد بهبودی نسبی پیدا می‌كنند اما 20 درصد این بیماران به درمان‌های رایج جواب نمی‌گیرند. همراه درمان دارویی روان درمانی هم می‌تواند تاثیرگذار باشد.

وی می‌گوید: 90درصد بیماری‌های روانپزشكی مانند بیماری‌های پزشكی از جمله دیابت و فشار خون نیاز به درمان طولانی‌مدت دارند وسواس هم از این جمله مستثنی نیست.

این متخصص روانپزشكی اضافه می‌كند: برای درمان این بیماری 24 نوع داروی مختلف وجود دارد كه بر حسب شرایط بیمار تجویز می‌شود. این داروها هیچ‌گونه عوارض جدی ندارند و فقط در چند روز اول ممكن است عوارض جزئی داشته باشند كه با ادامه درمان برطرف می‌شود.

با این وجود به تازگی فردی غیر پزشك به نام علی اسلامی‌نسب با كسب مجوز از وزارت كشور انجمنی را به نام انجمن شفای وسواس معرفی كرده كه به گفته وی این انجمن از سال 85 فعالیت رسمی خود را آغاز كرده است. وی ادعا می‌كند با روش مرگ آگاهی بیماری وسواس را درمان می‌كند.